At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Sagot :

5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.