At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?

Sagot :

[tex]2p...............4.20 \$ \\ 5p..................x \\ \\ x= \frac{5*4.20}{2}= 5*2.10 \\ \\ \boxed{x=10,5 \$}[/tex]
one pound is 2.10 and 2.10 * 5 = 10.50
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.