Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
5 notebooks cost $5.25
This is a unit rate question, where the amount of money it costs is divided by the amount of items that are bought.
So 5.25 is divided by 5.
You should get a number that is the cost of one notebook.
Than multiply that number by 3 and you should get your answer.
This is a unit rate question, where the amount of money it costs is divided by the amount of items that are bought.
So 5.25 is divided by 5.
You should get a number that is the cost of one notebook.
Than multiply that number by 3 and you should get your answer.
5.25
=5+1/4
=20/4+1/4
=21/4
----------------------------
(21/4)/(5/1)
=(21/4)*(1/5)
=21/20
=20/20+1/20
=1+0.05
=1.05
*One note book costs $1.05
--------------------------
3 note books cost:
3*$1.05
=$3.15
=5+1/4
=20/4+1/4
=21/4
----------------------------
(21/4)/(5/1)
=(21/4)*(1/5)
=21/20
=20/20+1/20
=1+0.05
=1.05
*One note book costs $1.05
--------------------------
3 note books cost:
3*$1.05
=$3.15
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.