Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
5 notebooks cost $5.25
This is a unit rate question, where the amount of money it costs is divided by the amount of items that are bought.
So 5.25 is divided by 5.
You should get a number that is the cost of one notebook.
Than multiply that number by 3 and you should get your answer.
This is a unit rate question, where the amount of money it costs is divided by the amount of items that are bought.
So 5.25 is divided by 5.
You should get a number that is the cost of one notebook.
Than multiply that number by 3 and you should get your answer.
5.25
=5+1/4
=20/4+1/4
=21/4
----------------------------
(21/4)/(5/1)
=(21/4)*(1/5)
=21/20
=20/20+1/20
=1+0.05
=1.05
*One note book costs $1.05
--------------------------
3 note books cost:
3*$1.05
=$3.15
=5+1/4
=20/4+1/4
=21/4
----------------------------
(21/4)/(5/1)
=(21/4)*(1/5)
=21/20
=20/20+1/20
=1+0.05
=1.05
*One note book costs $1.05
--------------------------
3 note books cost:
3*$1.05
=$3.15
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.