At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?




Sagot :

36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20

Answer:

4.289534884 or it is about 4.3 dollars

Step-by-step explanation:

Because it cannot be divided into an actual real number like 2 or 5, so you must either round it or keep the whole thing. (depends what the question wants you to do).