Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
No, she is incorrect, to find the unit price you would divide the total price by the number of items. In this case 2.99/6 and that would be your unit price, in this case about ¢50.
For this case, the unit cost can be found through the following relationship:
[tex]Unit cost = \frac{total Cost}{Number Of Items}[/tex]
Substituting values in the given equation we have:
[tex] Unit cost = \frac{2.99}{6} [/tex]
[tex] Unit cost = 0.50 [/tex]
We note then that Devon's sister is wrong :
Answer:
Devon's sister is wrong
The correct unit price is:
[tex] Unit cost = 0.50 [/tex]
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.