Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

find the rate and unit rate of $7.96 for 5 pounds

Sagot :

[tex]\frac{7.96\ dollars}{5\ pounds}=1.592\ dollars/pound[/tex]Answer here

Answer: $1.59 per pound

Step-by-step explanation:

$7.96 for 5 pounds

7.96 ÷ 5 = 1.592

1.592 rounded up to the nearest hundredth place is 1.59