Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

find the rate and unit rate of $7.96 for 5 pounds

Sagot :

[tex]\frac{7.96\ dollars}{5\ pounds}=1.592\ dollars/pound[/tex]Answer here

Answer: $1.59 per pound

Step-by-step explanation:

$7.96 for 5 pounds

7.96 ÷ 5 = 1.592

1.592 rounded up to the nearest hundredth place is 1.59