Answered

Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Mrs. Rios bought 8 packages of pencils for $2.79 each. Write an equation that shows how to find the total amount of money she spent.

Sagot :

[tex]8*2.79=m[/tex]

let m be money
luana
[tex]y-total\ money\\x-number\ of\ pencil\\\\y=2.79x\\\\y=2.79\cdot8[/tex]
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.