Answered

Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.

Sagot :

n = # pounds
$1.65 = price per pound
grapes cost [tex] \frac{1.65}{pound} [/tex]
When you multiply cost/pound by the number of pounds, the result is the cost for however much of the grapes Ryan buys.

Therefore,
m = 1.65n