Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

evarado paid $1.12 for a dozen of eggs. write and solve a proportion to determine the cost of the 3 eggs evarado needs for a recipe

Sagot :

AL2006
$1.12 / 12 eggs = x / 3 eggs

Cross-multiply:   

($1.12 times 3 eggs) = ('x' times 12 eggs)

3.36 dollar-eggs = 12x eggs

Divide each side by 12 eggs :

3.36 dollar-eggs / 12 eggs = x

x = 0.28 dollar


Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.