At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
$6.40 because 32 ounces is the difference 128 and 96 hence 32 is 1/3 of 96 so divide $4.80 by 3 which is $1.60 then add $1.60 + $4.80 =$6.40
we know that
A [tex]96[/tex]-ounce container of orange juice cost [tex]\$4.80[/tex]
so
by proportion
Find the cost of a [tex]128[/tex]-ounce container
[tex]\frac{4.80}{96}\frac{\$}{ounces}=\frac{x}{128}\frac{\$}{ounces}\\\\96*x=128*4.80\\ \\x=128*4.80/96\\ \\x=\$6.40[/tex]
Verify the unit rates
[tex]\frac{4.80}{96}\frac{\$}{ounces}=0.05\frac{\$}{ounce}[/tex]
[tex]\frac{6.40}{128}\frac{\$}{ounces}=0.05\frac{\$}{ounce}[/tex]
therefore
the answer is
[tex]\$6.40[/tex]
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.