Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

c and y candy company mixes candy that cost $6 per pound with candy that cost $4.50 per pound. How many pounds of each are needed to make a 2 pound box whose total cost is $15?

Sagot :

[tex]x-weight\ of\ candy\ cost\ \$6\ per\ pound\\y-weight\ of\ candy\ cost\ \$4.50\ per\ pound\\\\ \left\{\begin{array}{ccc}x+y=2\\2(6x+4.5y)=15\end{array}\right\\\left\{\begin{array}{ccc}x+y=2&|multiply\ both\ sides\ by\ (-3)\\12x+9y=15&|divide\ both\ sides\ by\ 3\end{array}\right\\+\left\{\begin{array}{ccc}-3x-3y=-6\\4x+3y=5\end{array}\right\ \ \ \ |add\ sides\ of\ the\ equations\\---------\\.\ \ \ \ \ \ \ \ \ x=1\\\\1+y=2\to y=1[/tex]


[tex]Answer:Fifty Fifty (1\ pounds\ of\ candy\ cost\ \$6\ and\ 1\ pound\ of\ candy\ cost\ \$4.50[/tex]

[tex]c-the \ 6\$ \ candies \\ y-the \ 4.5-\$ \ candis \\ \\ c+y=2 \\ \\2(6+4.50)=15 \\\\ c+y=2 \ |(-3) \\12c+9y=15 \ |:(+3) \\\\ -3c-3y=-6\\ {4c+5y=5}\\...................... \\\\ -3c-3y=-6 \\ 4c+3y=5 \\ ................. \\\\ \boxed{c=1} \\\\ y=2-1 \\\\ \boxed{y=1}[/tex]
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.