At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
[tex]x-\ price\ of\ juice\\\\
12*x=48\ \ \ |Divide\ by\ 12\\
x=4\$\\\\
If\ she\ will\ buy\ 8\ more:\\
12+8=20\ packs\\\
20*4=80\$\\\\She\ will \ pay\ 80\$.[/tex]
[tex]12+8=20 \ juice \ boxes \ needs \ to buy \\\\ 12b.......48\$ \\20b.........x \\\\ x=\frac{20*48}{12} \\\\ x=20*4 \\\\ \boxed{x=80\$}[/tex]
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.