Answered

Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

mr carlos buys 1,080 apples. 1/9 of the apples are rotten. he sells the rest at $2 for 10 apples. how much does he earn from the sale

Sagot :

[tex]\frac{1}{9}\cdot 1080=120\\1080-120=960\\960:10=96\\96 \cdot \$2=\$192\\\\Answer:Mr\ Carlos\ will\ earn\ \$192\ for\ the\ sale.[/tex]

Answer:

$192

Step-by-step explanation:

Mr. Carlos sells 1080 * 8/9 = 960 apples

960 apples * $2/10 apples = $192