Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
At Wolf-M-Up, Cost = 17.50 + 2.25(number of days)
At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)
The costs are the same when [ 17.50 + 2.25 D = 24.25 + 1.5 D ].
Subtract 1.5D from each side: 17.50 + 0.75 D = 24.25
Subtract 17.50 from each side: 0.75 D = 6.75
Divide each side by 0.75 : D = 9 days
Substitute 9 for the number of days at either company,
and the cost is $37.75 .
If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.
If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.
For exactly 9 days, both wolves will cost the same $37.75 .
At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)
The costs are the same when [ 17.50 + 2.25 D = 24.25 + 1.5 D ].
Subtract 1.5D from each side: 17.50 + 0.75 D = 24.25
Subtract 17.50 from each side: 0.75 D = 6.75
Divide each side by 0.75 : D = 9 days
Substitute 9 for the number of days at either company,
and the cost is $37.75 .
If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.
If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.
For exactly 9 days, both wolves will cost the same $37.75 .
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.