Answered

Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pattern continues, how much will it cost nate to rent a bike for 6 hours?

Sagot :

[tex]1\ hour:\\ \$8,50\\ \\ 2\ hour:\\ \$13,64\\ \$13,64-\$8,50=\$5,14\\ \\ 3\ hour:\\ \$18,80\\ \$18,80-\$13,64=\$5,16\\ \\ 4\ hour:\\ \$23,95\\ \$23,95-\$18,80=\$5,15\\ \\ 5\ hour:\\ \$23,95+\$5,14=\$29,09\\ \\ 6\ hour:\\ \$29,09+\$5,16=\$34,25[/tex]

Answer:

$34.25

Explanation:

I am assuming your $13.64 is supposed to be $13.65. If that is the case. First hour is $8.50 and each additional hour is $5.15 more. Adding 2 hours is $10.30.

23.95+10.30=34.25

We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.