Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
so your finding an average so you already know the alloy that cost 1.70 that there will be more of that
1.60 150 240
4.20 50 210 this your answer 150 of the 1.60 and 50 of the 4.20 this adds up to be 450/200 which equals 2.25
1.60 150 240
4.20 50 210 this your answer 150 of the 1.60 and 50 of the 4.20 this adds up to be 450/200 which equals 2.25
Answer:
For $4.20 we required 44 ounces.
For $1.70 we require 156 ounces.
Step-by-step explanation:
Given : A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy that costs $1.70 per ounce.
To find : How many ounces of each were used to make a mixture of 200 oz costing $2.25 per ounce?
Solution :
Let x be the amount of $4.20 per ounce.
A mixture of total is 200 oz.
So, 200-x is the amount of $1.70 per ounce.
According to question,
The equation form is [tex]4.20\times x+1.70\times (200-x)=2.25\times 200[/tex]
Solve the equation,
[tex]4.20x+340-1.70x=450[/tex]
[tex]2.5x+340=450[/tex]
[tex]2.5x=450-340[/tex]
[tex]2.5x=110[/tex]
[tex]x=\frac{110}{2.5}[/tex]
[tex]x=44[/tex]
So, For $4.20 we required 44 ounces.
For $1.70 we require 200-44=156 ounces.
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.