Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Mr. Berriman bought 8 packages of dry erase markers m and 4 whiteboard erasers w for $72. Mr. Williams bought 12 of the same packages of dry erase markers m and 2 of the same whiteboard erasers w for $98. Based on this information, what is the cost of one package of dry erase markers?
A. $2.50
B. $7.75
C. $7.25
D. $7.50


Sagot :

e=eraser pr m=marker pr 4e+8m=72 2e+12m=98 solving you'll get m=7.75 e=2.5 answer is B

Answer:

B. $7.75 is the cost of one package of dry erase markers

:)

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.