Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
unit rate = $0.4825
Explanation:
We know that 12 pairs cost $5.79.
Unit rate is defined as the price of ONE pair.
To know the unit rate which is the price of one pair, all we need to do is cross multiplication as follows:
12 pairs ..................> $5.79
1 pair ...................> ??
unit rate = [tex] \frac{1*5.59}{12} [/tex]
unit rate = $0.4825
Hope this helps :)
unit rate = $0.4825
Explanation:
We know that 12 pairs cost $5.79.
Unit rate is defined as the price of ONE pair.
To know the unit rate which is the price of one pair, all we need to do is cross multiplication as follows:
12 pairs ..................> $5.79
1 pair ...................> ??
unit rate = [tex] \frac{1*5.59}{12} [/tex]
unit rate = $0.4825
Hope this helps :)
The unit rate for one pair of socks is 0.4825$
This is because we have the price for a dozen which is 5.79, so to calculate one pair we can simply divide the price of the dozen by the number in a dozen which is obviously 12.
So 5.79 dollars divided by 12 comes out be 0.4825$. We can further round off 0.4825 correct to 3 significant figures and write it as 0.483 which looks a little more user friendly number,
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.