Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. 

Sagot :

If we know price of 10 pounds sack and we want to know price of 1 pound we have to just divide price of 10 by 10, so:
6.55=10=0.655
Now we can round it
0.655=0.66 because the last digit is 5.
Answer is 0.66