Answered

Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Jim spent $46.16 on some mulch and one shovel. Each bag of mulch costs $3.49 and the shovel cost $14.75. How many bags of mulch did Jim buy? Write and solve an equivalent equation without decimals.

Sagot :

To find the amount he spent on bags of mulch you must take the cost of the shovel away from the total, giving the equation:
46.16-14.75=3.49x
To covert this to whole numbers, multiply by 100
4616-1475=349x
3141=349x
x=9
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.