At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store.  Determine the cost of 3 eggs


Sagot :

First you have to find out the cost for a single egg.

Since there are a dozen (12) eggs, you can divide the total cost by that.
1.12/12 ≈ 0.09.

Using the base cost of an egg, you can find out how much 3 eggs would cost.

0.09 x 3 = $0.27

Answer:

The cost of 3 eggs is $0.28

Step-by-step explanation:

Given : Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store.  

To Find : Determine the cost of 3 eggs

Solution :

1 dozen = 12 eggs

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs

So, Cost of 12 eggs = $1.12

Cost of 1 egg = [tex]\frac{1.12}{12}[/tex]

Cost of 3 eggs = [tex]\frac{1.12}{12} \times 3[/tex]

Cost of 3 eggs = [tex]0.28[/tex]

Hence the cost of 3 eggs is $0.28

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.