Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do you know? If she is not, how would Devon's sister find the correct price?


Sagot :

If we know that 6 things cost 2.99 and we want to know unit price we just have to divide 2.99 by 6.
So 2.99:6=0.49$ - its the result.
Now we can say that his sister is not correct, because price is different that 2$/unit.