Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A grocery store sells twelve bottles of water for $13.80. A convenience store sells ten bottles of water for $11.80.
Which store has the better buy? Explain?


Sagot :

Grocery store:

price per bottle = 13.80/12 = $1.15 per bottle

Convenience store:

price per botttle = 11.80/10 = $1.18 per bottle

The grocery store is cheaper, as the cost per bottle is lower.
To find out the price per bottle, divide the total cost by the number of water bottles. 

Grocery Store: Price per bottle=$13.80÷12
                                                 =$1.15 

Convenience Store:
Price per bottle=$11.80÷10
                                                         =$1.18

The grocery store has the better buy because the price per bottle is cheaper.