Answered

Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

evarado paid 1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. determine the cost of 3 eggs.

Sagot :

[tex] \frac{1.12}{12} = \frac{x}{3} [/tex]

cross multiply

1.12 x 3 = 3.36

12 x X = 12x

12x = 3.36

divide by 12

x = $0.28 for 3 eggs
eah
1.12/12 = x/3
1.12 * 3 = 12x
3.36 = 12x
3.36/12 = x
0,28 = x

Answer : $0.28 for 3 eggs
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.