At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
2.35/12= 0.1958333 (Divide the total cost by the number of eggs)
The unit rate is about 20 cents per egg.
The unit rate is about 20 cents per egg.
Answer:
The unit rate estimated is $0,20.
Step-by-step explanation:
When we want to determine the value of a single unit which is sold in a set, we use the unit rate. In this case the set is the 12 eggs.
We have been told that $ 2.35 is the price for 12 eggs, but what we want to know is how much 1 egg costs.
What corresponds is to divide the total price by the quantity of eggs, in order to determine the unit price:
2.35 / 12 = 0.1958 ...
In this way we can verify that the unit price of 1 egg is approximately $ 0.20.
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.