Jester
Answered

Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

If 5 choc ices cost 330p how much do 9 cost?

Sagot :

luana
[tex]5\ chock\ ices\ cost\ 330p\\ 9\ chock\ ices\ cost\ x\\\\\ Ratio:\\ 5-330\\ 9-x\\\\Cross\ multiplication\\\\\ 5x=330*9\\ 5x=2970\ \ \ | divide\ by\ 5\\ x=594\\\\ 9\ will\ cost\ 594p.[/tex]
logo88


use unitary method

for 5 it costs 330p

so for 1 choc it will cost 330/5

to get 9,

 (330/5) =66

66 multiplied by 9 =594

therefore 9 will cost 594p


Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.