Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A pound of crackers costs 2.88.Matthew purchased 1/4 pound of crackers.How much did he pay for the crackers?

Sagot :

If we know that 1 pound cost 2.88$ and we want to know how much cost 1/4 of it we just have to divide 2.88$ by 4, so:
2.88:4=0.72$ - its cost  1/4 of pound and its our result
It will be 1/4 X 2.88 =0.72$