Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. determine the unit rate for the juice boxes

Sagot :

W0lf93
8x = 4. x = 4/8. x = 0.5. The unit rate for juice boxes is $0.50.

For this case we have that the unit cost is given by:

[tex] r = \frac{y}{x}
[/tex]

Where,

y: total cost

x: amount of total juices per box

Substituting values we have:

[tex] r = \frac{4}{8}
[/tex]

Simplifying the obtained expression, we have:

[tex] r = \frac{1}{2}

r = 0.5
[/tex]

Answer:

The unit rate for the juice boxes is:

[tex] r = 0.5 [/tex]