Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
$8.75
To find out the unit price, take the whole and divide it by the number of units. In this case the whole cost is $26.25. There are 3 scarves in a whole. Divide $26.25 by 3 to find out the cost of the unit price. It is $8.75.
Knowing how to figure out a unit price for something is very useful. For example, if you wanted to buy some Pepsi but didn't know if the 24-pack, 12-pack or 36-pack was a better deal, you can find out the unit price to see which is cheaper. For example, if the 24-pack of Pepsi cost $5, the unit price per can would be .21. A 12-pack at$ 2.75 would be .22 per can. A 36-pack at $6.50 is .18 per can. This tells you that you'd save more money per can if you bought the 36-pack of Pepsi.
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.