At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
First you have to do 440 / 20, which is 22 cents per bottle
Next you have to do 480 / 24, which is 20 cents per bottle
20 < 22, so the 24 ounces of shampoo is the correct answer.
Next you have to do 480 / 24, which is 20 cents per bottle
20 < 22, so the 24 ounces of shampoo is the correct answer.
Ok, so you put $4.40 over 20 ounces which will get you $ 0.22 per ounce
You do the same for the other one.
4.80 over 24 ounces which is $ 0.20 per ounce
So the better price would be 24 fluid ounces of shampoo for $ 4.80
You do the same for the other one.
4.80 over 24 ounces which is $ 0.20 per ounce
So the better price would be 24 fluid ounces of shampoo for $ 4.80
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.