Answered

At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two-ounce bag. Please help me!!

Sagot :

luana
[tex]6\ ounce\ bag\ cost\ 3,60\$\\ 2\ ounce\ bag \ cost\ x\\\\ From\ proportion:\\ 6-3,60\\ 2-x\\\\ Cross\ multiplication\\ 6x=3,60*2\\ 6x=7,2\ \ | divide\ by\ 6\\x=1,2\$\\\\ 2\ ounce\ bag\ costs\ 1,2\$.[/tex]

Answer: Cost of two-ounce bags is $1.2

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of bags of mixed nuts =6 ounce

Cost of bag =$3.60

We'll use the unitary method,

[tex]\text{ Cost of 6 ounce bags}=\$3.60\\\\\text{ Cost of 1 ounce bag}=\frac{3.60}{6}=\$0.6\\\\\text{ Cost of 2 ounce bags}=0.6\times 2=\$1.2[/tex]

Hence, cost of two-ounce bags is $1.2