Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A 15-ounce can of store-brand tomato sauce costs $0.59 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf below the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as the unit price.

Can someone please help me with this question?


Sagot :

Basically, you just divide 0.59 by 15 so you can find how much it costs per ounce and you round to the nearest tenth of a cent.

Therefore, 0.59 ÷ 15 ≈ 0.039 (actually 0.393 recurring but it says to round to the nearest tenth of a cent)

This means that one ounce of store-brand tomato sauce costs about $0.039.
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.