Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A man bought a dozen boxes each with 24 highlighter pens inside for $ 8 each box he repacked these boxes into packages of six highlighters each and sold them for $ 3 per package how much profit did he make?

Sagot :

he brought 12 boxes (dozen) with 24 pens.. okay and each are 8 bucks. 24 x 12 = 288 (pens total)
12 x 8 = $96 (spent total)

6 pens = one package for $3
288 pens divided by 6 ... = 48 packages
48 x 3 = $144 (sold total)

144-96 = $48 (profit)

The profit he made from the boxes is $48 .

What is a word problem?

A word problem is a verbal description of a problem situation. It consists of few sentences describing a 'real-life' scenario where a problem needs to be solved by way of a mathematical calculation.

For the given situation,

A dozen boxes = 12 boxes

Number of highlighter pens in each box = 24

Total number of highlighter pens = [tex](12)(24)[/tex]

⇒ [tex]288[/tex] pens

Price for each box = $8

Total price for 12 boxes = [tex](12)(8)[/tex]

⇒ [tex]\$ 96[/tex]

He repacked these boxes into packages of six highlighters each,

⇒ [tex]\frac{288}{6}[/tex]

⇒ [tex]48[/tex] boxes

Price per package = $3

Total price for 48 boxes = [tex](48)(3)[/tex]

⇒ [tex]\$ 144[/tex]

Thus profit = [tex]144-96[/tex]

⇒ [tex]\$48[/tex]

Hence we can conclude that the profit he made from the boxes is $48 .

Learn more about word problems here

brainly.com/question/20594903

#SPJ3