Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Members: $40 for season pass + $7.50 per rent
Non-members: $12.50 per rent
The simplest way to do it is to find some of the first iterations (multiples) of 12.50:
12.5 * 1 = 12.5
12.5 * 2 = 25
12.5 * 3 = 37.5
12.5 * 4 = 50
12.5 * 5 = 62.5
12.5 * 6 = 75
12.5 * 7 = 87.5
12.5 * 8 = 100
Now we do the same with each 7.50 and add 40 to each result:
7.50 * 1 + 40 = 47.50
7.50 * 2 + 40 = 15 + 40 = 55
7.50 * 3 + 40 = 22.5 + 40 = 62.5
7.50 * 4 + 40 = 30 + 40 = 70
7.50 * 5 + 40 = 37.5 + 40 = 77.5
7.50 * 6 + 40 = 45 + 40 = 85
7.50 * 7 + 40 = 52.5 + 40 = 92.5
7.50 * 8 + 40 = 60 + 40 = 100
As we can see, both members and non-members can pay $65.50 after renting a boat specific number of times. For non-members it's after 5 rents (as 62.5 is 5th iteration of 12.5) and for members it's after 3 rents.
It's also interesting that they'll pay the same amount ($100) after 8 rents, no matter if they bought the season pass or not.
Non-members: $12.50 per rent
The simplest way to do it is to find some of the first iterations (multiples) of 12.50:
12.5 * 1 = 12.5
12.5 * 2 = 25
12.5 * 3 = 37.5
12.5 * 4 = 50
12.5 * 5 = 62.5
12.5 * 6 = 75
12.5 * 7 = 87.5
12.5 * 8 = 100
Now we do the same with each 7.50 and add 40 to each result:
7.50 * 1 + 40 = 47.50
7.50 * 2 + 40 = 15 + 40 = 55
7.50 * 3 + 40 = 22.5 + 40 = 62.5
7.50 * 4 + 40 = 30 + 40 = 70
7.50 * 5 + 40 = 37.5 + 40 = 77.5
7.50 * 6 + 40 = 45 + 40 = 85
7.50 * 7 + 40 = 52.5 + 40 = 92.5
7.50 * 8 + 40 = 60 + 40 = 100
As we can see, both members and non-members can pay $65.50 after renting a boat specific number of times. For non-members it's after 5 rents (as 62.5 is 5th iteration of 12.5) and for members it's after 3 rents.
It's also interesting that they'll pay the same amount ($100) after 8 rents, no matter if they bought the season pass or not.
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.