Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Please help me.? I'm stuck on this last question

Please Help Me Im Stuck On This Last Question class=

Sagot :

Answer:

9-pack of hot dogs for $3.61

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a question on the unit price. The better buy is the lower unit price. But that only works if you have 8 people to share the dogs with.

2 dogs cost 0.81

1 dog is 0.81/2 = 0.405 which you should write as 0.41

9 dogs are 3.61

1 dog is 3.61/9 = 0.401 what you (again) should be 0.41

Ever so marginally, you should pick the 2 dogs if there are only 2 people and 9 dogs if you are buying for a baseball team.