At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
$10
Explanation:
Per the above information, we need to find out the labor hours consumed by each unit
Manufacturing labor hour per unit = $2,000 ÷ $20 per hour = $100 per unit
The manufacturing overheads per unit = $100 per hour × 25
= $2,500 per unit
The cost per unit of each printer is
Direct material $3,000
Direct labor $2,000
Manufacturing overhead $2,500
Total cost per unit $7,500
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.