At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Let notebooks be x and let pencils be y
4x+9y=8.25 (equation 1)
7x+14y=14.00 (equation 2)
Multiply equation 1 by 7
So that you get 28x+63y=57.75
Multiply equation 2 by 4
So that you get 28x+56y=56.00
28x+63y=57.75 -
28x+56y=56.00
-----------------------
7y=1.75
Divide both sides by 7
1.75/7 is 0.25
So, now we know that one pencil costs 0.25 cents
Sub this y value into equation one
4x+9(0.25)=8.25
4x+2.25=8.25
Move 2.25 to the other side as a negative number
4x= 6
Divide both sides by 4
6/4 is $1.50
So, one pencil is equal to 0.25 cents and one notebook is equal to $1.50
4x+9y=8.25 (equation 1)
7x+14y=14.00 (equation 2)
Multiply equation 1 by 7
So that you get 28x+63y=57.75
Multiply equation 2 by 4
So that you get 28x+56y=56.00
28x+63y=57.75 -
28x+56y=56.00
-----------------------
7y=1.75
Divide both sides by 7
1.75/7 is 0.25
So, now we know that one pencil costs 0.25 cents
Sub this y value into equation one
4x+9(0.25)=8.25
4x+2.25=8.25
Move 2.25 to the other side as a negative number
4x= 6
Divide both sides by 4
6/4 is $1.50
So, one pencil is equal to 0.25 cents and one notebook is equal to $1.50
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.