At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Gas costs $1.64 a gallon. Elaine spent $23.78 at a gas station. How many gallons of gas did she buy? (Tell me how you got the answer)

Sagot :

Answer:

if the cost on gas is 1.64 you can divide 23.78 by 1.64 which is 14.5

Step-by-step explanation:

23.78 divided by 1.64 =14.5

Answer:

14.45

Step-by-step explanation: