Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
x=27 km
Step-by-step explanation:
Make an equation 2/.015=3600/x
Multiply 3600 by .015 to get 54
Divide 54 by 2 to get 27.
9514 1404 393
Answer:
27 km/h
Step-by-step explanation:
(15 m)/(2 s) = (15 m)/(2 s)×(1 km)/(1000 m)×(3600 s)/(1 h)
= (15×1×3600)/(2×1000×1) km/h = 15×1.8 km/h = 27 km/h
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.