Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Sagot :

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!