snazzy26
Answered

At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

a body is pulled through a distance of 500m by a force of 20N. if the power developed is 0.4KW, calculate the time for which the force act?​

Sagot :

Answer:

25000N

Explanation:

distance travelled(d)=500m

force(f)=20N

Power=0.4KW=0.4×1000Watt=400watt

Then,Time(T)=?

Now,

Power(P)=W/T

400=F×D/T.(w=f×d)

or, 400=20×500/T

or, 400=10000/T

or, T=10000/400

or,T=25 sec

Therefore,time taken=25 sec