Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A rigid 7.80 L sealed vessel containing 2.700 mol of O2(g), 0.600 mol of C2H4(g), and 2.400 mol of Ne(g) has an internal temperature of 85.0∘C

a. Calculate the total pressure in the cylinder.
b. Find the mole fraction of O2 in the vessel.
c. A lab technician ignites the mixture in the vessel and the following reaction occurs:

C2H4(g)+3O2(g)→2CO2(g)+2H2O(g)

Find the mole fraction of each gas in the vessel after the reaction.


Sagot :

Answer:

a. 21.46atm

b. 0.4737

c.

Mole fraction O2 = 0.1579

Mole fraction CO2 = 0.2105

Mole fraction H2O 0.2105

Mole fraction Ne = 0.4211

Explanation:

a. To solve the total pressure of the cylinder we need to use:

PV = nRT

Where P is pressure: Our incognite

V is volume: 7.80L

n are total moles: 2.700mol + 0.600mol + 2.400mol = 5.700moles

R is gas constant: 0.082atmL/molK

And T is absolute temperature in K: 85°C + 273.15 = 358.15K

P = nRT/V

P = 5.700mol*0.082atmL/molK*358.15K/7.80L

P = 21.46atm

b. Mole fraction of O2 is the ratio of moles of O2 (2.700mol) over total moles of the mixture (5.700mol).

Mole fraction = 2.700mol / 5.700mol = 0.4737

c. In the reaction:

C2H4(g)+3O2(g)→2CO2(g)+2H2O(g)

For a complete reaction of the 0.600mol of C2H4 there are required:

0.600mol C2H4 * (3 mol O2 / 1mol C2H4) = 1.800 moles of O2

As there are 2.700moles of O2, will remain:

2.700 - 1.800 = 0.900moles of O2

All C2H4 is consumed because is limitng reactant and there are produced:

0.600mol C2H4 * (2 mol CO2 / 1mol C2H4) = 1.200 moles of CO2

0.600mol C2H4 * (2 mol H2O / 1mol C2H4) = 1.200 moles of H2O

And 2.400 mol of Ne that doesn't react.

Total moles are:

0.900mol + 1.200mol + 1.200mol + 2.400mol = 5.700mol

Mole fraction O2 = 0.900mol / 5.700mol = 0.1579

Mole fraction CO2 = 1.200mol / 5.700mol = 0.2105

Mole fraction H2O = 1.200mol / 5.700mol = 0.2105

Mole fraction Ne = 2.400mol / 5.700mol = 0.4211

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.