At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
8.99 Kcal
Explanation:
Given data:
Mass of water = 100 g
Initial temperature = 10°C
Final temperature = 100°C
Calories take = ?
Solution:
Specific heat capacity:
It is the amount of heat required to raise the temperature of one gram of substance by one degree.
Specific heat capacity = 4.18 J/g.°C
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
ΔT = 100°C - 10°C
ΔT = 90 °C
Q = 100 g × 4.18 J/g.°C × 90 °C
Q = 37620 J
Joule to calories:
37620 J × 1 kcal / 4184 J
8.99 Kcal
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.