Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Sagot :

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (: