Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
10m
Explanation:
let's take the acceleration as a constant throughout the complete motion...
therefore first let's find the acceleration
[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ 2 = \frac{1}{2} a {1}^{2} \\ a = 4m {s}^{ - 2} [/tex]
then we have to find v1
apply V = u + at
v = 4×1
= 4ms^-1
lets find the distance travel by the object DURING THE TIME INTERVAL 1-2
[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ s = 4 \times 1 + \frac{1}{2} \times 4 \times {1}^{2} \\ s= 6m [/tex]
then let's find the V2
[tex] {v}^{2} = {u}^{2} + 2as \\ {v}^{2} = {4 }^{2} + 2 \times 4 \times 6 \\ {v}^{2} = 64 \\ v = \sqrt{64} = 8m {s}^{ - 1} [/tex]
then let's find the distance travel by the object during time interval 2s to 3s
[tex]s = ut + \frac{1}{2} a {t}^{2} \\ s = 8 \times 1 + \frac{1}{2} \times 4 \times {1}^{2} \\ s = 10m [/tex]

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.