Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
0.97
Step-by-step explanation:
Let x be the cost of apples
Let y be the cost of mangoes
3x + 6y= 9.15......equation 1
8x + 4y= 11.92........equation 2
Multiply equation 1 by 8 and equation 2 by 3
24x + 48y = 73.2
-
24x + 12y = 35.76
36y = 37.44
y = 37.44/36
y= 1.04
Substitute 1.04 for y in equation 1
3x + 6y = 9.15
3x +6(1.04)= 9.15
3x + 6.24= 9.15
3x = 9.15-6.24
3x = 2.91
x = 2.91/3
x = 0.97
Hence the price of a single apple is 0.97
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.