Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

PLEASE HELP, THE TUTOR OPTION ISNT WORKING


Two friends went to buy fireworks to celebrate new years eves. One friend bought 6 rockets and 11 bombs for $36.50. The other one bought 14 rockets and 8 bombs for $41. What was the cost of one rocket? (solve with system of equations)


Sagot :

Answer:

Cost of one rocket = $1.5

Step-by-step explanation:

Given:

6 rockets and 11 bombs cost = $36.50

14 rockets and 8 bombs cost = $41

Find:

Cost of one rocket

Computation:

Cost of one rocket = x

Cost of one bomb = y

So,

6x + 11y = 36.50.....eq1

14x + 8y = 41......eq2

From eq1

y = [36.50 - 6x]/11

From eq2

14x + 8y = 41

14x + 8[36.50 - 6x]/11 = 41

x = 1.5

Cost of one rocket = $1.5

We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.