Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
30 pounds of raspberries and 50 pounds of blueberries
Step-by-step explanation:
Let's use b to represent blueberries and r for raspberries. Each pound of raspberries costs $1, so to find the total cost of raspberries we use 1r, which is just r. For blueberries, we do 3.25b.
r+3.25b=192.5
We also know that we can combine the numbers for 80 total pounds.
r+b=80
We can subtract the two equations we have made to eliminate the r and solve for b.
2.25b=112.5
We divide both sides by 2.25.
b=50
We know that r+b=80, so if b is 50 then r must be 30.
Have a wonderful day! :D
Answer:
50lbs of blueberries = $162.50
30lbs raspberries = $30.00
$192.50 total
Step-by-step explanation:
- 80 pounds totaling at $192.50 -
I found the answer by guessing/estimating between the pound amounts and prices. I eventually got down to 50lbs of blueberries and 30lbs raspberries
3.25 x 40 = $130.00
1 x 40 = $40.00
3.25 x 45 = $146.25
1 x 35 = $35.00
Final Answer:
3.25 x 50 = $162.50
1 x 30 = $30
$162.50 + $30.00 = $192.50
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.