Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Your balance sheet shows $6,400 worth of inventory in hair products. Items are recorded in inventory at cost, and the average cost per unit is $2.43. How many units of hair products do you have ?

Sagot :

Answer:

Units of hair products = 2634 units

Step-by-step explanation:

Given that:

Worth of products in the inventory = $6400

Average cost per unit = $2.43

Number of units = [tex]\frac{Total\ worth}{Per\ unit\ cost}[/tex]

Number of units = [tex]\frac{6400}{2.43}[/tex]

Number of units = 2633.73

Rounding off to nearest whole number = 2634 units

Hence,

Units of hair products = 2634 units