Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

How to solve math word problems if a jar of peanut butter costs 3.89 in rays market but costs 1.3 times as much in jims market charge for peanut butter?Round to nearest hundredth and enter only the value.

Sagot :

Answer: $5.06

Step-by-step explanation:

Jim charges 1.3 times the price that Rays charges so Jims market price for Peanut butter is:

= 3.89 * 1.3

= $5.057

= $5.06

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.